Serwis Korporacyjny

60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze...

Kontrast
Wielkość liter - A +
Odwiedź Serwis ESG

60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”

Opublikowano 18 czerwca 2026

Prawie 60 tys. osób, w tym książę Haakon, następca tronu Norwegii, odwiedziło dotąd wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii” w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa przygotowana przez Polenergię i Equinor od dwóch lat przybliża temat morskiej energetyki wiatrowej, a obecnie zyskuje dodatkowy wymiar, gdy jej bohaterowie, rozwijane przez obie firmy farmy offshore Bałtyk 2 i 3, są już w budowie.

Wysoka liczba odwiedzających wystawę “Bałtyk. Morze zielonej energii” potwierdza zainteresowanie tematem morskiej energetyki wiatrowej.  Dzięki ekspozycji każdy może zajrzeć za kulisy projektów Bałtyk 2 i 3. Obecnie na Morzu Bałtyckim instalowane są fundamenty turbin wiatrowych udziałem jednego z największych statków instalacyjnych na świecie – Thialf. Farmy offshore Bałyk 2 i 3, budowane przez polską grupę Polenergia i międzynarodowy koncern Equinor należą do największych projektów energetyki odnawialnej w kraju. Razem wprowadzą do polskiego systemu 1,44 GW mocy, która pozwoli zasilić w prąd 2 miliony gospodarstw domowych.

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najważniejszych nowych sektorów polskiej energetyki, ale dla wielu osób nadal pozostaje tematem mało znanym. Dlatego stawiamy na edukację, interaktywność i rozmowę opartą na faktach. Poprzez wystawę “Bałtyk. Morze zielonej energii” pokazujemy, jak powstają farmy wiatrowe na morzu, jak w tej technologii powstaje energia i jakie znaczenie ma to dla bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarczego Pomorza i kraju.

Marta Porzuczek

Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Grupa Polenergia.

Wystawę mieszczącą się na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej uzupełnia także strefa edukacyjna, w której regularnie odbywają się warsztaty, zajęcia i spotkania prowadzone przez edukatorów muzeum oraz ekspertów Polenergii i Equinor.

– Dzięki wystawie można wyobrazić sobie skalę inwestycji i poznać proces powstawania morskich farm wiatrowych – od planowania, przez budowę, aż po eksploatację i serwis. Zwiedzający mogą zobaczyć interaktywną makietę, a nawet dotknąć autentycznych elementów infrastruktury, takich jak kable morskie, wyposażenie stacji transformatorowej czy z bliska przyjrzeć się modelom statków instalacyjnych.

Andrzej Popadiuk

Stakeholder Manager, Equinor Polska

Ekspozycja jest szczególnie popularna wśród szkół i rodzin z dziećmi. W przystępny sposób pokazuje, jak powstaje energia z wiatru na morzu oraz jak trafia ona do gospodarstw domowych. Zwiedzanie uzupełniają stanowiska objaśniające, jak w praktyce oszczędzać energię i jak na co dzień podejmować bardziej świadome, proekologiczne decyzje.

Wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii” można oglądać w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przy ul. Tokarskiej 21/25. W sezonie letnim, od 15 czerwca, muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 11:00-18:00.

Więcej nt. projektów Bałtyk: Farmy wiatrowe na Bałtyku

Wyniki wyszukiwania

Szanowny użytkowniku, w zgodzie z założeniami RODO potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zawartych w plikach cookies. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close